Outgoing Seniors Hoop It Up One Last Time

The Mr. Basketball & Miss Basketball Kearney Senior All-Star Games will feature the area’s top seniors from last winter.  For the third year both games will be played on the same night, Sunday, July 15th. The girl’s game will be tip off  at 6:00 p.m. at the UNK Health & Sports Center with the boys’ game to follow around 7:00 p.m.

The all-star games cap a weekend of basketball in Kearney, as teams from the Midwest battle in the Miss Basketball Showcase on July 12-14. The Mr. Basketball Invite was held on July 6-8.

Tickets, which get you into action for both all-star games are $6 for adults and $4 for youth (k-8).

The Complete rosters for the Kearney Senior All-Star Games are listed below:

GIRLS ROSTERS:

 

BLUE TEAM •   Coach Cody Whipkey, Wilcox-Hildreth

 

Carlie Rupe                       Wilcox-Hildreth

Bridget Beisel                   Wilcox-Hildreth

Blake Mann                       Burwell

Cassidy Connell              Holdrege

Alayna Whipple                Arapahoe

Ali Smith                            Ord

Delani Fahey                    Ord

Claire Cornell                   Elm Creek

Sara Ripp                          S-E-M

Paige Kirby                       Axtell

Jory Lowe                         Broken Bow

 

RED TEAM •     Coach Randy Bauer, Pleasanton

 

Keri Bauer                         Pleasanton

Ellie Snell                          Gibbon

Kennedy Lewandowski  Arcadia/Loup City

Shaylee Jones                  South Loup

Elle Luehr                          Wood River

Megan Christen                Anselmo-Merna

Sidney Enochs                 Overton

Megan Miigerl                   Ravenna

Brooklyn Fiddelke            Ravenna

Annie Trettel                      Kearney Catholic

Halle Dahlgren                 Bertrand

 

 

BOYS ROSTERS:

 

BLACK TEAMCoach Jim Moran, Kearney High

 

Matt Stute                        Kearney High

Kanon Koster                  Kearney High

Kade Lockhorn               Ravenna

Josh Bauer                      Ravenna

Kevin Boteo                     S-E-M

Padyn Borders                Broken Bow

Charles Weed                 Holdrege

Trent Hoeft                      Holdrege

Cade Connell                 South Loup

 

RED TEAMCoach Mike Ford, Elm Creek

 

Jaydn Ford                      Elm Creek

Gary White III                  North Platte St. Pat’s

Holden Eckhout              Amherst

Dakota Abbott                 Amherst

Spencer Watson             Arapahoe

Drew Lauby                     Loomis

Lantz Grauerholz           Wilcox-Hildreth

Caleb Springer               Wilcox-Hildreth

Tige Calleroz                  Arcadia/Loup City

Nolan Baker          Arcadia/Loup City